Baner Stowarzyszenia Kunszt

Warsztaty pisania ikon – już za nami

4 grudnia 2015

wARSZTATY PISANIA IKON 2015Do końca listopada 2015r. odbywały się warsztaty pisania ikon, na których uczestnicy wykonywali prace starą techniką zaczerpniętą z tradycji bizantyjskich i prawosławnych.

Prowadzącą zajęcia była Aleksandra Szwarc (Stowarzyszenie Kunszt). Pod jej kierunkiem i czujnym okiem zostały wykonane pierwsze małe dzieła. Tylko osoby cierpliwe potrafiły wytrwać do końca procesu pisania ikon, część ze słuchaczy sądziła, że wizerunek Chrystusa lub Matki Boskiej szybko zostanie namalowany szybkoschnącymi farbami.

Jednak proces tworzenia ikony, który jest modlitwą, ma swoje głębokie odniesienie duchowe i trwa długo. Jest zajęciem wieloetapowym, skomplikowanym i czasochłonnym. Na samym początku wybieramy i przygotowujemy odpowiednie podobrazie, czyli deskę. Aby uniknąć wypaczenia drewna, często stosuje się zabieg łączenia ze sobą mniejszych kawałków deski, czyli tzw. sklejki. Następnie na podobraziu naklejane jest płótno, a z kolei na płótno nakładana jest zaprawa klejowo-kredowa. Po skrzętnym wyszlifowaniu deski można przystąpić do malowania ikony.

Kolejnym etapem jest przeniesienie wzoru na zaprawę. Następnie wykonywane są złocenia płatkami sztucznego złota. Po tych wszystkich zabiegach można przystąpić do malowania temperami z dodatkiem żółtka jaja kurzego jako spoiwa. Farby nakładane są stopniowo. Elementem wieńczącym skomplikowany proces pisania ikony jest tzw. werniksowanie czy patynowanie, czyli zabezpieczenie powierzchni obrazu oraz nadanie połysku. Gotowa ikona może zostać poświęcona przez księdza.

W trakcie warsztatów każdy uczestnik wykonał pierwszą ikonę wzorcową oraz rozpoczął kolejną. Z każdym pociągnięciem pędzla rodziły się pytania o poprawność wykonania i kolejne etapy pracy, nakładanie warstw, cieniowanie, naklejanie płatków złota itp. Na wszystkie pytania
Pani Ola odpowiadała cierpliwie i wskazywała kolejne czynności. Spora grupa uczestników doprowadziła swoje obrazy do finalnego końca. Ta trudna technika zafascynowała wiele osób, którym zależy na kontynuacji warsztatów w kolejnym 2016 roku.

Powstałe ikony będzie można zobaczyć na wystawie powarsztatowej od 29 stycznia 2016r. – wernisaż godz. 17:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Redzie, na którą serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Redy i okolic.

B.Zawal – Brzezińska